Laserové operace očí | Oční klinika Zlín

Často kladené otázky

Od jakého počtu dioptrií se provádí laserová operace očí?

Zpravidla od 1 dioptrie.

Dobrý den, zajímalo by mě, zda mohu jít po nitroočním zákroku druhý den do práce?

Dobrý den, po nitrooční operaci je potřeba zůstat týden doma v klidovém režimu. Do práce lze obvykle jít po týdnu, ale po dobu 2-3 týdnů po operaci je lépe nevystavovat oko prachu, kouři a aerosolům,

Budu po operaci šedého zákalu až do konce života vidět dobře?

Po implantaci nitroočních čoček v rámci operace katarakty nebo RLE může dojít k zakalení obalu lidské čočky, do které se ukládá umělá optika (ztv. druhotný šedý zákal). Pokud tedy po zákroku pozorujete změnu v kvalitě vidění, bylo by vhodné provést kontrolu u očního lékaře. Druhotný šedý zákal lze ošetřit krátkým a zcela bezbolestným ambulantním ošetřením- tzv. Nd-YAG kapsulotomií. Po jakékoliv oční operaci jsou vhodné pravidelné preventivní kontroly u očního lékaře, jelikož zrakový nerv a sítnici může s přibývajícím věkem postihnout řada civilizačních a jiných onemocnění-např. související s cukrovkou, vysokým tlakem, zvýšeným cholesterolem, kouřením či genetickou zátěží. Nezanedbávejte, prosím, ani po operaci prevenci.

Jsou všichni lidé vhodní kandidáti na laserovou operaci?

Před laserovým zákrokem je nutné provést komplexní vyšetření Vašich očí. Kromě určení počtu dioptrií a zhodnocení zdravotního stavu jak oka, tak celého organizmu, je kladen velký důraz na vyšetření rohovky (průhledná tkáň na povrchu oka, na kterou se dává kontaktní čočka). U některých pacientů můžeme vyslovit podezření na onemocnění zvané keratokonus. Oči s tímto onemocněním nelze operovat laserem, jelikož by mohlo dojít k výraznému zhoršení vidění a v krajním případně by mohlo být nezbytné provést transplantaci rohovky. Na našem pracovišti disponujeme přístroji CORVIS a Pentacam, které komplexně vyšetřují pacientovu rohovku a vyhodnocují riziko laserové operace. Vaše zdraví je naší prioritou. Je proto možné, že u Vás LASIK nebude možné provést.

Jak často je potřeba měnit nitrooční čočky?

U nitroočních čoček předpokládáme, že v oku zůstanou po zbytek Vašeho života- měly by Vás tzv. "přežít". Nemění se tedy tak jako brýle.

Jak dlouho by měl člověk zůstat po operaci doma?

Doporučená pracovní neschopnost je jeden týden u všech operačních metod. V případě zaměstnání v silně prašném prostředí nebo v přítomnosti aerosolů to může být déle.

Jaký je Váš názor na skleroplastiku?

U vysoké progresivní krátkozrakosti snad může skleroplastika přispět ke stabilizaci dioptrické vady.

Je možné operovat laserem obě oči najednou?

Zpravidla operujeme obě oči současně.

Jaká je pravděpodobnost vzniku vedlejších efektů po operaci LASIK – horší vidění za šera, efekty kolem světel, citlivé oči apod. Vím, že závisí na šíři zorniček, ale dokáže doktor pacientovi zaručit, že toto po operaci nenastane?

Tyto problémy se mohou objevit a jsou zpravidla přechodného rázu. Stupeň obtíží závisí na věku pacientka, šířce zornice za tmy a množství dioptrí, které se během operace odtraňují. Je dobré vše před operací prodiskutovat s vyšetřujícím lékařem.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký je rozdíl mezi metodami LASIK a LASIK Wavefront?

Metoda LASIK znamená odřezání tenké lamely z povrchu rohovky, po které následuje přetvarování rohovky laserem. Individuální přetvarování rohovky, tedy odstranění jak dioptrické vady, tak i případných aberací, se nazývá Wavefront laserová technologie.

Lze prosím léčit tupozrakost laserem či výměnou čoček?

U dalekozrakosti může být oko s vyšším počtem dioptrií postiženo také tupozrakostí, tedy i s nejkvalitnějšími brýlemi vidí méně než oko dominantní, s menším počtem dioptrií. Po odstranění dioptrické vady na tupozrakém oku mnohdy vidí pacienti po operaci více řádků než před operací s původními dioptriemi, tedy tupozrakost se zlepší. Podle naší rozsáhlé studie se v průběhu 6 měsíců zlepší kvalita tupozrakého oka u poloviny pacientů. Nelze však předpokládat, že toto celoživotně slabší oko uvidí stejně jako dominantní.

Je možné provést vyšetření i laserovou operaci ve stejný den?

Po dohodě lze provést operaci ve stejný den po předchozím vyšetření. Nutno všas počítat s větším časovým rozsahem pobytu u nás na Klinice. Následující den po operaci je také nutná kontrola u nás na Klinice. Pro bližší informace se obraťte na naši recepci.

Co je stabilní oční vada?

Pokud se u krátkozrakého pacienta poslední dva roky nezvyšují minusové dioptrie- oko již dále neroste do délky. U dalekozrakosti, kde je vada dána kratší délkou oka, je množství dioptrií v brýlích (tzv. manifestní složka) a schopnost oka obraz doostřit (latentní složka) dána věkem, kondicí oka a dalšími faktory. V dospělosti se tudíž mění potřeba či síla brýlí, délka oka je však stabilní.

Slyšela jsem u svého optika, že laserová korekce vydrží tak 10 – 15 let a pak se člověk opět vrátí k dioptrickým brýlím. Je to pravda?

Výsledek laserové korekce je stabilní asi 6 týdnů po metodě LASIK a za 5 – 6 měsíců po metodě Epi-LASIK či PRK. U určitého procenta krátkozrakých pacientů se může krátkozraké oko bez jakékoliv souvislosti s operací ještě prodloužit v předozadní ose (to je dáno geneticky), a tak se mohou ještě objevit další dioptrie (tzv. progrese vady). U dalekozrakosti závisí na množství dioptrií a věku pacienta. Během vstupního vyšetření Vám bude problematika vysvětlena vyšetřující lékařkou. Laserový zákrok také slouží primárně k úpravě dioptrí do dálky. Po cca 42. roce života většina lidí potřebuje nosit brýlovou korekci na blízko, jelikož dochází k postupné ztrátě tzv. akomodace (zaostřování na objekty umístěné blíže než 1m od oka). Mluvíme o vetchozrakosti / presbyopii. Je tedy možné, že Vám bude místo laserové operace doporučen nitrooční zákrok, který je schopen řišit i tyto obtíže.

Zajímalo by mě, zda ten, kdo operaci úspěšně podstoupí, bude mít šanci létat na nadzvukových letounech a zda poté i úspěšně projde zdravotní prohlídkou. Mám na obou očích –3,5 dioptrie.

Dobrý den. Na piloty se vstahuje velké množství omezení. Doporučujeme proto v případě zájmu o laserovou operaci či nitrooční zákrok kontaktovat Ústav leteckého zdravotnictví.

Provádíte na Vašem pracovišti AK?

Neprovádíme, laserem lze astigmatizmus korigovat daleko šetrněji a precizněji, a to i při vysokém počtu cylindrů.

Chtěl bych se zeptat, za jak dlouho po operaci LASIK mohu jít na očkování.

Asi za 3 dny.

Dotaz/Konzultace

Jméno:
Město:
Věk*:
Příjmení*:
Telefon:
E-mail*:

Oční vady:

Krátkozrakost
Dalekozrakost
Brýle na čtení
Jsem po operaci očí
Vetchozrakost
Astigmatismus
Šedý zákal
Tupozrakost
Léčím se se sítnicí
Jsem po úrazu oka

Poznámky:

Souhlas se zpracováním osobních údajů
Odesláním tohoto formuláře výslovně souhlasím se zpracováním mých osobních a kontaktních údajů a s jejich využitím pro zasílání obchodních a reklamních sdělení Oční kliniky Zlín (Z.O.C. SE). Tento souhlas mohu kdykoliv písemně odvolat.