Laserové operace očí | Oční klinika Zlín

Často kladené otázky

Od jakého počtu dioptrií se provádí laserová operace očí?

Zpravidla od 1 dioptrie.

Jaký je Váš názor na skleroplastiku?

U vysoké progresivní krátkozrakosti snad může skleroplastika přispět ke stabilizaci dioptrické vady.

Provádíte na Vašem pracovišti AK?

Neprovádíme, laserem lze astigmatizmus korigovat daleko šetrněji a precizněji, a to i při vysokém počtu cylindrů.

Je možné operovat laserem obě oči najednou?

Zpravidla operujeme obě oči současně.

Jak dlouho by měl člověk zůstat po operaci doma?

Doporučená pracovní neschopnost je jeden týden u všech operačních metod.

Chtěl bych se zeptat, za jak dlouho po operaci LASIK mohu jít na očkování.

Asi za 3 dny.

Jaká je pravděpodobnost vzniku vedlejších efektů po operaci LASIK – horší vidění za šera, efekty kolem světel, citlivé oči apod. Vím, že závisí na šíři zorniček, ale dokáže doktor pacientovi zaručit, že toto po operaci nenastane?

Tyto problémy se mohou objevit, jsou zpravidla přechodného rázu, je dobré vše před operací prodiskutovat s vyšetřujícím lékařem.

Zajímalo by mě, zda ten, kdo operaci úspěšně podstoupí, bude mít šanci létat na nadzvukových letounech a zda poté i úspěšně projde zdravotní prohlídkou. Mám na obou očích –3,5 dioptrie.

Operovali jsme řadu pilotů, i nadzvukových letadel. Je ale vhodné se předem poradit i s očním lékařem z Ústavu leteckého zdravotnictví v Praze.

Uvažujete o nabízení operace LASIK s vytvořením lamely pomocí laseru? Pokud ano, kolik by tato operace u Vás stála? Je vytvoření lamely prostřednictvím laseru výrazně lepší než při použití mechanické metody pomocí mikrokeratomu?

Zatím neuvažujeme. Nabízíme metodu SBK-Lasik mikrokeratomem Moria. V porovnání s femtosekundovým laserem je výkon rychlejší, šetrnější,kom­fortnější a stejně precizní. Svědčí o tom publikované vědecké studie.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký je rozdíl mezi metodami LASIK a LASIK Wavefront?

Metoda LASIK znamená odřezání tenké lamely z povrchu rohovky, po které následuje přetvarování rohovky laserem. Individuální přetvarování rohovky, tedy odstranění jak dioptrické vady, tak i případných aberací, se nazývá Wavefront laserová technologie.

Lze prosím léčit tupozrakost laserem?

U dalekozrakosti může být oko s vyšším počtem dioptrií postiženo také tupozrakostí, tedy i vykorigované vidí méně než oko dominantní, s menším počtem dioptrií. Po odstranění dioptrické vady na tupozrakém oku mnohdy vidí pacienti po operaci více řádků než před operací s původními dioptriemi, tedy tupozrakost se zlepší. Podle naší rozsáhlé studie se v průběhu 6 měsíců zlepší kvalita tupozrakého oka u poloviny pacientů.

Je možné provést vyšetření i laserovou operaci ve stejný den?

Po dohodě lze provést operaci ve stejný den po předchozím vyšetření.

Co je stabilní oční vada?

Pokud se u krátkozrakého pacienta poslední dva roky nezvyšují minusové dioptrie.

Slyšela jsem u svého optika, že laserová korekce vydrží tak 10 – 15 let a pak se člověk opět vrátí k dioptrickým brýlím. Je to pravda?

Výsledek laserové korekce je stabilní asi 6 týdnů po metodě LASIK a za 5 – 6 měsíců po metodě Epi-LASIK či PRK. U určitého procenta krátkozrakých pacientů se může krátkozraké oko bez jakékoliv souvislosti s operací ještě prodloužit v předozadní ose (to je dáno geneticky), a tak se mohou ještě objevit další dioptrie.

Zajímalo by mě, jestli existují nějaká dlouhodobě zvýšená rizika po operaci LASIKem (např. u skoku do vody). Zkrátka zda je to přechodná záležitost během kratší doby po operaci, anebo může dojít k trvalému oslabení oka.

Po metodě LASIK není vhodné se koupat asi týden po operaci, speciálně ve slané vodě. Dlouhodobá rizika nejsou známa.

Dotaz/Konzultace

Jméno:
Město:
Věk:
Příjmení*:
Telefon:
E-mail*:

Oční vady:

Krátkozrakost
Dalekozrakost
Brýle na čtení
Jsem po operaci očí
Vetchozrakost
Astigmatismus
Šedý zákal

Poznámky:

Souhlas se zpracováním osobních údajů
Odesláním tohoto formuláře výslovně souhlasím se zpracováním mých osobních a kontaktních údajů a s jejich využitím pro zasílání obchodních a reklamních sdělení Oční kliniky Zlín (Z.O.C. SE). Tento souhlas mohu kdykoliv písemně odvolat.